2013. május 21., kedd

Eurovízió by Alex



Lecsengett az Eurovízió döntője és a Drága Média ezzel foglalkozó része keres valamit. Van, aki az alsó állkapcsát, van, aki a mentségeket és van, aki (szokás szerint) a szitkokat. Mert ByeAlex és Kedvese a 10. helyen végzett Európa színpadán, megelőzve ezzel például a briteket, a franciákat és a németeket. Mi több, előttünk, a 9. helyen végzett Anouk, a holland lány a verseny egyik legjobb dalával. Mondjam még? Egyedül több pontot szerzett a döntőn, mint a Compact Disco és az istenített Wolf Kati együtt. De mért érdekel ez engem?
Maga a jelenség izgalmas. Kis hazánk bulvárközönsége már akkor felhördült, mikor Alex megnyerte a válogatót. Mert, hogy mi az már, hogy idejön hülye ruhákban, énekel valami lötyögőset alterszöveggel, képzetlen, tökéletlen hangon, aztán ezt rakjuk ki Európa elé. (Persze Lady Gaga hempergődzhet üvegcserepekbe fellépő ruha gyanánt, de az más, ő sztár.) Ez a hozzáállás még a zsűri egy részén is átütött, Rakonczai Viktor például igen rosszul leplezte ellenszenvét még a döntő előtti beszélgetésben is. Előtte persze az idei mezőnyt is leszólta, mondván kevés az új, jó popszám. Ezzel még egyet is tudnék érteni, ha utána nem a mezőny tucatpop számait (konkrétan a svédet és a belgát, mindkettő utánunk végzett) emelte volna ki üdítő kivételnek. És ebben a szakmai áltudásban látom a ByeAle- jelenség lényegét és sikerét.
És most nem a zenei, vagy a popszakmai tudásról van szó. Ahhoz bizonyára ért annyira, hogy a tévében mutogassák, mint viszonyítási pontot. De az Eurovíziót (és ezzel egy kicsit a világtrendet) sem ő, sem a legtöbb kritikus nem érti meg, nem látja. Mert, megkockáztatom, ByeAlex volt a legversenyképesebb, aki kijuthatott Malmöbe. Figyelem, nem technikailag a legjobb! Legversenyképesebb.
Kiváló énekesekkel ugyanis már Dunát lehet rekeszteni. A recept megvan, tehetségkutatókból évente előbányászunk legalább 2-3-at. Ott még nagy előadók híres és kedvelt számait énekli mind, lehet is őket szeretni. Aztán jön a lemezszerződés, és írnak nekik (tisztelet az IGEN RITKA kivételnek) egy sablondalt. Egy "friss popszámot". Olyasmit, ami mostanság megy Amerikában is. Persze a tengerentúlon is az előző siker alapján írják a következőt, vagy épp egy régi slágert tuc-tucosítanak meg rapesítenek. Ezzel pedig azt érik el, hogy az előadó elsikkad. Nem jó, nem rossz: hallgatható, ami ebben a szakmában a legrosszabb. A magyar popszakma, hála a kísérletező készség teljes hiányának, hallgatható minőségben lebeg, jó előadókkal. Aki meg kísérletezik, azt a szakmaiságra hivatkozva visszahúzzák. Erre volt jó példa nekem Janicsák Veca saját dala, amit még anno "bonyolultnak" mondtak. Igen, ez már negatívum. Slash jó gitáros, csak a szólói bonyolultak sajnos. Nonszensz.
Ebbe az atmoszférába lőtték bele a mi kis hipsterünket, aki nem csinált mást, csak újat. Eddig ugyanis senki nem ment fel elsőre kaotikusnak tűnő ruhában, vastag kerettel a színpadra. Senki nem énekelt szerelmes dalt elvetemült, underground költői képekkel egy egyszerű, a trendbe nem passzoló ritmusra. Senki nem énekelt kiforratlan hangon. És akkor jött a popguruknak a meglepetés: szerették. Még így is szerették, tökéletlen hanggal. Mert új volt, saját volt, őszinte és emberi. De főleg MEGJEGYEZHETŐ.
Ennek fényében nézzük meg a tavalyi és idei befutókat. Előző évet ugye megnyerte Loreen az Euphoriával. Kedves, megjegyezhető arc, kis esetlenség (emberi), iszonyatos markáns hang és jó dal. A második helyen végeztek az orosz nagymamák. Megjegyezhető, aranyos, emberi, kellemes, egyszerű nóta. Semmi eget rengető hang. Az idei győztes dán lány megint mindent bevetett: kedves, emberi, megjegyezhető (nincs cipő rajta), jó dal, jó hang. De a második azeri produkciót például csak egy koreográfia repítette idáig, ami, való igaz, zseniális volt, de a dal például elsikkadt, középszerű volt. De MEGJEGYEZTÉK. Valami markáns dolog miatt magmaradt. És nem véletlen, hogy az első 4-hez mind tudok egy jelzőt társítani. Alex is MEGJEGYEZHETŐ és MEGKEDVELHETŐ volt, amit sem a Compact Disco, se Wolf Kati nem tudott megteremteni.
És most megy a mentegetőzés, hogy "de ÉN bíztam benned" az egyik térfélen, a szokásos fikázás a másikon. Utóbbi általában abba kapaszkodik, hogy még így sincs hangja a "csávónak". Ők nem néznek végig a rock legendákon. Nem az a lényeg, milyen tiszta egy hang, hanem, hogy mennyire jó egy dal, mennyire megjegyezhető vagy szerethető. És ezt azért nem vitatnám el Alextől.

P.S.: Amennyiben valaki most jön az "egész csak politika, meg bunda" hozzászólással, annak üzenem, hogy igen, de nem. Lényegében nem igazán. Aki ezt nem érti, annak kedvéért szívesen írok erről is egy cikket, csak szóljatok!



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése