2013. február 25., hétfő

Örülünk, Wallace?




Véget ért az Oscar gála, megvannak a nyertesek. Örülünk-e nekik?

Legjobb film: Argo
Örülünk?: NEM
Indok: Bár akciófilmnek átlag feletti, még mindig fekete-fehér, sablonos és felejthető. Bár lehetett volna rosszabb is.



Legjobb férfi főszereplő: Daniel Day-Lewis (Lincoln)
Örülünk?: PERSZE
Indok: Ez volt a legkiszámíthatóbb győzelem, ettől függetlenül megérdemli. A kritikában már áradoztam róla, miért.



Legjobb női főszereplő: Jennifer Lawrence (Napos oldal)
Örülünk?: Háááát...iggen
Indok: Ebből a mezőnyből kb. mindenkinek örültem volna, Jennifert is imádom. Inkább csak az zavar, hogy rossz film borítójára kerül az "Oscar-díjas alkotás" címke. Neki nem ez volt élete alakítása, de összességében megérdemelte



Legjobb férfi mellékszereplő: Christoph Waltz (Django Unchained)
Örülünk?: Naná
Indok: Megintcsak papírforma. Még Tommy Lee Jones mutatott volna jól itt, de én is inkább Christophra szavaztam volna a laza doki-fejvadász alakításáért.



Legjobb női mellékszereplő: Anne Hathaway (Batman...izé Nyomorultak)
Örülünk?: Beza
Indok: Na erre fel mertem volna tenni jóformán a házamat is. Már ha lett volna, aki fogad ellenem. De nem volt. Maga a szerep is Oscar-kedvenc, nem hogy még a színésznő. És levágatta a haját!!! De komolyan, ő is rászolgált.



Legjobb rendező: Ang Lee (Pi élete)
Örülünk?: Ez MI??? EZ hogy sikerült?
Indok: Tudom, hogy a vén faszik oda vannak Indiától, a vallástól, meg a csilivili 3D effektektől (kivéve, ha Avatarnak hívják, akkor sekélyes), de egy olyan ember, aki nem tudja eldönteni, miről szól a saját filmje (és kecskéket szublimáltat át vasrudak közt) mit keres itt? Ott volt Spilberg a Lincolnnal meg a semmiből jött őstehetség, Benh Zeitlin az első filmjével, a Messzi dél vadjaival, ti meg... áh, hagyjuk.



Legjobb eredeti forgatókönyv: Django Unchained
Örülünk?: Aha
Indok: Tarantino filmje meg tudott lepni, nem tudtam, mi fog történni a következő pillanatban, és ez jó. Gratulálok neki.



Legjobb adaptált forgatókönyv: Argo
Örülünk?: Már megint kezdődik
Indok: Sablonkarakterek. Tudod, mit jelent az? Ráadásul egy jól dokumentált, valós eseményt dolgoztok fel. Át kellett írni egyáltalán valamit? Már a karakterek lebutításán meg a kanadaiak háttérbe szorításán kívül. Kedveltem a filmet, de pont nem a forgatókönyv miatt. Na, haladjunk.



Legjobb animációs film: Merida, a bátor
Örülünk?: Legalább nem a kalózok
Indok: Standard Disney film, ahol a hercegnő még mindig nem lett értelmesebb karakter (mint ahogy azt ígérték), csak egy vakon lázadó kiskamasz, aki ráadásul magának gyártja a bajt. Ja, és a szeretet mindent legyőz. (((Azt már csak így merem megemlíteni, hogy a Paranorman sztorija eredeti és képi világa is egyedi volt)))



Legjobb külföldi film: Amour
Örülünk?: Még egy másikat sem láttam, addig igen
Indok: A film technikailag tökéletes, de a megnézése szerintem senkinek sem hiányzik a témaválasztás miatt. A kitüntetést azért megérdemelte.

Legjobb operatőri munka: Claudio Miranda (Pi élete)
Örülünk: Itt igen
Indok: A film tényleg varázslatos képekkel operál, ez a kitüntetés végre a helyén van.

Legjobb vágás: William Goldenberg (Argo)
Örülünk?: Mint az előbb
Indok: Itt is egy méltatlanul túldícsért filmet díjaznak végre méltó teljesítményért. A szép vágások tartották fent az izgalmat és az akció feszességét. Gratulálok.

Legjobb látvány: Rick Carter, Jim Erickson (Lincoln)
Örülünk?: Úgy biz' ám
Indok: A film hangulata egyértelműen behúzott a korba, ráadásul a sokszor monumentális helyszíneket sem lehetett egyszerű összehozni ilyen pontossággal.

Legjobb jelmez: Jacqueline Durran (Anna Karenina)
Örülünk?: Még nem láttam
Indok: Legalább nem a két Hófehérke feldolgozásból valamelyik nyerte, mert azok borítóján körberöhögném az Oscar-díjas feliratot.

Legjobb smink: Lisa Westcott, Julie Dartnell (Nyomorultak)
Örülünk?: Itt semminek se örültünk volna
Indok: Ide a Felhőatlasznak kellett volna bekerülni, csak a drága döntnökök nem érték fel ésszel, hogy a maszkok ott DIRKET nem másítják meg teljesen egy színész kinézetét különböző szerepekben. Amúgy meg, akkor inkább a Hobbit törpéi, mint Hugh Jackman pajesza.

Legjobb háttérzene: Mychael Danna (Pi élete)
Örülünk?: Igen, itt is
Indok: Bár a Pi sok szempontból kivívta ellenszenvem, a zene pont nem volt ezek közt. Az indiai hatású, mégis általános hangzású muzsika bejött.

Legjobb betétdal: Adele, Paul Epworth("Skyfall") (Skyfall)
Örülünk?: Várt valaki mást?
Indok: Emögött a dal mögött iszonyatos nagy PR-gépezet zakatolt, másnak igazán esélye sem volt. Bár én Norah Jones-t szívesebben láttam volna itt, de ez már zenei ízlés, nem szakma.



Legjobb hangkeverés: Andy Nelson, Mark Paterson, Simon Hayes (Nyomorultak)
Örülünk: Jó helyen van az
Indok: Élőben felvenni a színészeket, majd ebből stúdió minőséget varázsolni...ügyes.

Legjobb hangvágás: Per Hallberg, Karen M. Baker (Skyfall) ÉS Paul N.J. Ottosson (Zero Dark Thirty)
Örülünk?: Foggalmamnincs
Indok: Ez olyan, mint a szabad bölcsészet: van, biztos nagyon kell is, de fogalmam nincs, mit csinál. Mindenesetre mindkét filmnek volt hangja és nem csúszott a szinkron...vagy ilyesmi.

Legjobb vizuális effektek: Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik De Boer, Donald Elliott (Pi élete)
Örülünk?: Kevésbé
Indok: Leszakadt volna a kezetek, ha az Avengers is kap valamit, ugye? Az túl mainstream! Vagy akkor az a szegény Hobbit. Mert egy LÉTEZŐ lényt, néha kissé irreális mozgással nehezebb megalkotni, mint teszem azt, egy űrhadsereget. Maradjunk inkább annyiban, hogy a cicu mozdulatlanul valóban szép (a szőke aktmodell meg okos, csak ne beszéljen).

Legjobb rövid animációs film: Paperman
Örülünk?: Nem igazán
Indok: Tisztázzuk! A film aranyos, ráadásul itt minden induló sokkal kreatívabb, mint a rendes rajzfilmek összessége egy év alatt. Ennek ellenére pont a Paperman lett nekem kicsit átlagosabb: tipikus Disney látvány, fekete-fehér filterrel a szerelemről, ami persze egy pillantás alatt fellángolhat. A Fresh Guacamole ennél technikailag ötletesebb, a Head Over Heels mélyebb, a The Simpsons: The Longest Daycare meg jópofább. De inkább nézzétek meg mindet a facebook oldalon.

És amiket (még) nem láttam:
Legjobb rövid dokumentum film: Inocente
Legjobb hosszú dokumentumfilm: Searching for Sugar Man
Legjobb rövidfilm: Curfew

Kis összefoglaló:


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése